
Under den senaste veckan är det en växande skara röster över hela världen som besvarar den frågan med ett ”ja”.
DN: Flera länder i Europa inför masktvång
SvD: Börja bära munskydd, för andras skull
SvD: Här blir det lag på att bära ansiktsmask
Jag har sytt återanvändbara munskydden av bomull med en tom fack för ett filter.
Vid köp av en produkt i min butik eller hos Mooncrystalhealing får alla kunder 2 stycken munskydd för vuxna.
Om du bär munskydd kan det förhindra droppar som bär på viruset att spridas och infektera andra.”
JA – munskydd kan vara till hjälp.
Lämna de medicinska munskydden till sjukvården. Jag har sytt återanvändbara munskydden av bomull med en tom fack för ett filter. Filter kan göras av fodret från en vanlig dammsugarpåse
Men hemgjorda munskydd kan skydda andra.
Om du köper en produkt i min butik så eller hos Mooncrystalhealing får du 2 stycken bomulls munskydd helt gratis.
Att bära vilket som helst skydd de närmaste veckorna och månaderna kan förhindra att du sprider viruset till andra som tillhör riskgrupper.
Det kan även förhindra att någon annan sprider viruset till dig genom droppar i utandningsluften om de pratar eller hostar.

Munskydd är obligatoriska vid resor med flygplan och i många andra länder.
Tvättbara munskydd i glada färger sydda i bomull. Set med 2 stycken munskydd för vuxna (59:- för 2 st) finns att köpa i butiken eller gratis munskydd vid köp av annan produkt.
Munskydd är obligatoriska vid resor med flygplan och i många andra länder.